V Krabičce se momentálně skrývá upřímná lhářka s nesplnitelnými sny zavřenými v krabičce z kartonu. Neschopná žít, neschopná umřít. Neschopná zůstat na jednom místě příliš dlouho. Nesnažte se ji poznat, přišli byste o iluze. Mohli byste ji poznat takovou, jaká je v tom nejzazším skrytém koutku duše a to je něco, co by nechtěla ani ona, ani vy sami.

les livres de l'abc

28. června 2016 v 20:34 | Ta z Krabičky |  Sepsáno ve chvílích světla.
Tak. Mrtvo. Ticho. Slyšíte? Krabička tlí a umírá. Nevadí. I na zašlých krabičkách je cosi. Vzduch, snad ze zdvořilosti, se sám zaráží tam, kde by ho dřív zadržely stěny. Sentimentální to plyn.

Název článku vypovídá víc, než se může zdát. Předně, v překladu znamená Knihy abecedy. To by nebylo tak přesné označení toho, co se zde bude dít, ale blíží se, a - v zájmu zachování jakéhosi jiného odkazu - postačí. Jedná se o polapenou Knižní výzvu od Illienel. Původem není od Illienel, ale třepotavá křídla už má potrhaná v letu, je to dlouho, co se vydala na cestu. Má život jako můra, a přesto doletí... Doletí. O knižní výzvě si můžete přešíst tu. Já bych snad jen podotkla, že se nebudu pokoušet vypisovat je zpětně. Snad jen ty důležité. Pro mně. Zbytek snad bude pocházet z tohohle roku... A dál. Jak to půjde.Pokud se teda, než se dostaneme k tomu, o čem to tady celé je, vrátím k názvu článku - někteří snad pochytí, že se jedná o narážku na Bídníky. Kdo ne, poslyš: Byl kdysi jeden spolek v Paříži. Spolek studentů, kteří říkali-si Prátelé abecedy (Les Amis de l'ABC) a tvrdili o sobě, že jejich cílem je vzdělávání dětí. Ovšem, význam tohoto pojmenování byl hlubší, než se mohlo znát, poněvadž, co jim více leželo na srdci než školou povinná mládež, byla Francie. A co víc, Francie lidu. Lidu jakého? Poníženého. Zde už se dostáváme k jádru pudla. Ponížený, francouzsky tudíž abaissé, foneticky stejné stejně jako ABC. Co můžu dodat? Přátelé abecedy si možná hráli na revolucionáře, ale byli to všichni trochu trdla. Jen v dobrém, samozřejmě.

Proč o tom mluvím - koupila jsem si Bídníky v jednom nejmenovaném knihkupectví. Byla jsem ve stresu, byla jsem jediná v obchodě. Koupila jsem je, odmítla jsem paragon. Takže teď vlastním zkrácenou převyprávěnou verzi, v níž se vůbec neobtěžují zmiňovat většinu Přátel jménem. Tak, to mě zamrzelo. A vedlo k tomu, že, abych měla jistotu, že nic kráceno nebude, koupila jsem si starodávnou nekompletní edici Bídníků z roku 1923. Pouze třetí, čtvrtý a pátý díl. Snad proto byla levná. Tady už se Jehan Prouvaire vyskytuje, díky bohu. Na druhou stranu, je zde zapsán jako Žán/Johan Pruvér, což je zase trošku jiný poklesek, ale co už.

Všechna jména jsou zapsána foneticky a z veškerého fiaska na barikádě to dělá něco o trochu veselejšího. Když čtete o statečném vůdci, který se jmenoval Anžolra (Enjolras), o tom, jehož jméno nemá ani smysl beze jména páně Anžolrasova, Grantérovi (Grantaire), a dalších těch přátelích revoluce, jimiž byli třeba Kombefer, Kurfejrak, Fejy, Žoly, Bahorel a Légl. Opusťme ale už tohle vzpomínání, protože Přátelé abecedy! - Pánové, nad těmi já bych brečela a brečela...

A
B

The Bell Jar - Sylvia Plath
The BFG - Roald Dahl

C
D

Dánská dívka - David Ebershoff
Dobrá znamení - Terry Pratchett & Neil Gaiman

E
F
G
H

Harry Potter - J. K. Rowling
Hobit - J. R. R. Tolkien

CH
I
J

Jsou světla, která nevidíme - Anthony Derr

K

Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger
Kniha ztracených věcí - John Connolly

L
M

Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry
Matka noc - Kurt Vonnegut
Matylda - Roald Dahl

N

Něžný Barbar - Bohumil Hrabal
Nikdykde - Neil Gaiman

O

Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde

P

Pán prstenů - J. R. R. Tolkien

Q
R
S

Svět bez princů - Sonan Chainani
Škola Dobra a Zla - Soman Chainani
Šťastný princ a jiné příběhy - Oscar Wilde

T

Ten, kdo stojí v koutě - Stephen Chbosky

U
V

V melounovém cukru - Richard Brautigan

W
X
Y
Z

Zlodějka knih - Markus Zusak
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 patypoberta patypoberta | Web | 8. srpna 2016 v 23:14 | Reagovat

Ahoj,

Mám rozjetý takový malý projekt "Pátý Poberta" jako dárek k Vánocům pro jednu moji dobrou kamarádku. Potřebovala bych trochu podpory do začátku, tedy pár čtenářů, kteří mi kriticky dají najevo, co se jim líbí či nelíbí, aby na Štědrý den povídka alias vánoční dárek byl vypiplaný, jak to jen půjde.

Pokud máš zájem, budu nadšená. Pokud ne, promiň, že tady oxiduju. ;)

Psaní a čtení zdar!

2 ┼Raven Sammael Renkse┼ ┼Raven Sammael Renkse┼ | Web | 28. prosince 2016 v 18:17 | Reagovat

Krásné
Spřátelíš?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama