V Krabičce se momentálně skrývá upřímná lhářka s nesplnitelnými sny zavřenými v krabičce z kartonu. Neschopná žít, neschopná umřít. Neschopná zůstat na jednom místě příliš dlouho. Nesnažte se ji poznat, přišli byste o iluze. Mohli byste ji poznat takovou, jaká je v tom nejzazším skrytém koutku duše a to je něco, co by nechtěla ani ona, ani vy sami.

The Fall

13. března 2014 v 16:21 | Ta z Krabičky |  Sepsáno ve chvílích světla.
Ahojte,
mám jednu ze světlejších chvilek a ráda bych ji využila k psaní. Ne, ne psaní jako psaní. Ale prostě psaní. Psaní článku. Nevím, jak dlouho to vydržím. Nevím, kolikrát tohle psaní přeruším. A netuším, nakolik to ovlivní návaznosti v tomhle textu. Tak jako tak bych to ráda zkusila. Už jen proto, že film, který Vám chci představit je jedním z mých nejoblíbenějších.Všechno začíná v Los Angeles, před dávnými časy. Ne tak docela dávnými, ale už v úvodu nás vítá fráze Once upon a time, známá z pohádek, ekvivalent českého Bylo nebylo... Dostáváme se do prostředí nemocnice, v níž se uzdravuje mimo jiné
také Alexandria. Pětiletá holčička s rukou v sádře, jež se zranila, když pracovala v sadu, a k jejímž oblíbeným zábavám patří házet pomeranče na kněze v kapli.

"Are you trying to save my soul?"
"Snažíš se zachránit mou duši?"

Možná je to náhoda, když její psaníčko, původně určené sestře Evelyn, vlétne do okna Royovi. Deprimovanému kaskadérovi, který se ošklivě zranil při natáčení němého filmu. Tehdy se Roy pokusí získat její pozornost pomocí příběhu a slibuje, že jí bude vyprávět znovu, když přijde znovu zítra, což Alexandria samozřejmě udělá.

Dějové linie se prolínají, prostředí nemocnice a úžasné scenérie, v nichž probíhá příběh pěti mužů se společným nepřítelem - guvernérem Odiousem, všichni inspirovaní skutečnými lidmi s nemocnice. Pak ale přichází okamžik,
kdy Roy odmítá vyprávět dál. Tedy pokud mu Alexandria neprokáže službičku v podobě ukradení Morfinu z místnosti s léky, jímž si chce pomoct k ukončení svého trápení.

"It was the natural order of things... all things must die."
"Byl to přirozený řád věcí... všechno musí zemřít."

Nejsem žádný profesionální filmový kritik. Nikdy jsem nepsala články, které by se alespoň vzdáleně podobaly recenzi. Nejsem si jistá, kolik můžu prozradit, abych Vám tu nevyspoilerovala celý film... Takže, teď už řeknu jen pár maličkostí. - Zaprvé, zbožňuju scenérii z tohohle filmu. Vážně, moc. Každá barva, každý tvar, všechno má své místo. Vizuálně je tu všechno perfektní. Sám herec, co hrál Roye, řekl, že mnohdy strávili spousty minut postáváním na hřebenu hory, zatímco režisér byl na druhém a sděloval jim, ať se pro kamery posunou trochu doprava. A nebyly to promarněné minuty!

Zadruhé je tu angličtina. Nemůžu si pomoct, možná to bylo tím, že tohle byl jeden z prvních filmů, které jsem viděla v originále. Angličtina se svými přízvuky, s dítětem, které plete slova dohromady, všechno mi to učarovalo. Rozhodně doporučuji, pokud je ta možnost, shlédnout to v angličtině.

Zatřetí, začtvrté, zapáté, ... Mohla bych pokračovat dál a dál. Ale nechci Vás ovlivňovat. Co já vím, jak na Vás zapůsobí herecké výkony? Atmosféra filmu? Zápletka? Rozuzlení?

The Fall jsem viděla už párkrát a pokaždé v jiné náladě... Nikdy nezklamal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Em | Web | 14. března 2014 v 21:03 | Reagovat

Tenhle film neznám. nevím, jestli někdy budu mít sílu koukat se na něco, co obsahuje sebevraždy... dost mě to deprimuje.
nicméně s tou angličtinou máš pravdu. nejlepší je koukat na filmy v originále. nejen u angličtiny

2 Illienel Illienel | E-mail | Web | 20. března 2014 v 13:09 | Reagovat

Zajímavý článek o zajímavém filmu. :-) Líbí se mi Tvůj popis, i když by tam mohlo být víc informací, nebála byhc se tak moc spoilerů ale i bez nich je to fajn. :-) Jak psala Emm, sebevraždy jsou dost deprimující, ale ve chvíli, kdy se budu cítit silnější, si to asi pustím a budu až do konce doufat, že to přecejen dopadne dobře. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama